Peugeot

Jak připravit auto na zimu?

Zima se pomalu blíží a je tak potřeba na to připravit nejen sebe, ale také naše auto. Jakmile začne mrznout nestačí pouze přezout letní pneumatiky za zimní, ale je nutné provést kontrolu a údržbu dalších částí vozidla. Na co nezapomenout, jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

4 věci na kontrolu

Před příchodem opravdu tuhé zimy, je nutné zkontrolovat 4 zásadní věci:
– pneumatiky
– stírací lišty
– brzy
– akumulátor

Přezutí pneumatik

Od 1. listopadu nesmíte vyjet na silnici, pokud je na ni sníh. Je to hlavně z důvodu vaší bezpečnosti, proto přezutí příliš neodkládejte a ani na první sníh nečekejte. Výhody zimních pneumatika pocítíte už při teplotách pod 7 stupňů.
Navíc, pokud přezujete včas, vyhnete se frontám v servisech. Při výměně si nechte změřit a popřípadě seřídit geometrii podvozku a kol. Díky tomu se budou pneumatiky sjíždět rovnoměrně a při brzdění budou pracovat naplno.

Stěrače stírají

Před zimou Stírací lišty, jednoduše stěrače, je nutné před zimou zkontrolovat. Musí plnit svou funkci, to znamená pevně doléhat na sklo. Na zimu je dobré zvolit také stírací lišty, které jsou odolnější a vhodné do chladného počasí.
Se stěrači samozřejmě souvisí také nemrznoucí směs do ostřikovačů. Tu je nutné pravidelně kontrolovat a doplňovat. Jinak se může stát, že vám mráz roztrhá chladič i nádržku ostřikovače.

100% brzdy

Brzdy se nesmějí podceňovat v žádném ročním období, ale v zimě to platí dvojnásob. Je potřeba je podrobit důkladné kontrole. Jejich správnou funkci tak svěřte zkušenému odborníkovi.

Akumulátor v naprostém pořádku

Během zimních měsíců nikdo nechce mít problém se startováním, proto je nutné mít autobaterii naprostém pořádku. Ta totiž během zimního počasí ztrácí výraznou část svého výkonu. Proto před zimou nechte přeměřit výkon autobaterie a doplňte ji na 100 % nebo ji vyměňte, pokud už je na konci svého životního cyklu.
Nezapomeňte občas pustit klimatizaci
Klimatizace zapnutá v zimě se může zdát jako nesmysl, ale není tomu tak. Ačkoliv je klimatizace chladicí zařízení, díky jejímu občasnému použití zabráníte korodování jejich součástí, ale také se zbavíte vlhkosti, která do auto pronikne se sněhem na botách. Klimatizace také rovnoměrně rozdělí teploty vzduchu v interiéru vozu a také v neposlední řadě zabraňuje mlžení skel.

Na hory jedině se zimní výbavou

Nejen ti, kteří žijí na horách nebo na ně často jezdí využijí zimní výbavu. Nikdy nevíte, kolik sněhu napadne nebo kam pojedete. Proto mějte v autě škrabku na okna, rukavice a startovací kabely. V autě se vám neztratí ani sněhové řetězy, které je dobré umět správně nasadit.
Práci s odstraňováním sněhové nadílky vám urychlí obyčejný smetáček a na zamrzlé zámky je dobré jít s rozmrazovačem zámků. Ten je ovšem důležité nosit u sebe, protože zamčený v autě vám už moc nepomůže.

Nákupní košík
Přejít nahoru